Планинската арника е многогодишна билка от семейство Сложноцветни, висока до 80 см.
Коренището на арника е пълзящо, хоризонтално разклонение, с дължина до 15 см и диаметър до 1 см, кафяво или тъмнокафяво отвън, с многобройни нишковидни светлокафяви корени. Корените се намират на дълбочина 1-2 см, по-рядко почти на повърхността на почвата. Многогодишна билка със специфична, приятна миризма.
Химичен състав
Цвета от арника съдържа горчивото багрило арницин, което е основната му активна съставка. Арницинът е смес от 3 вещества: арпидиол (арнидендиол), фарадиол (изоарнидиол) и наситен въглеводород.
Цветята съдържат цинарин и етерично масло. Органични киселини: фумарова, ябълчена и млечна.
Съдържание на витамин С. Освен това цветята на арника съдържат танини - инулин, протеини, фруктоза, както и различни баластни вещества.
Съцветията на арника съдържат холин, алкалоиди.
Корените на арника съдържат ненаситени въглеводороди, малко количество фитостероли, както и органични киселини: мравчена, етерични масла.
Използване на арника в медицината
Цветята от арника и препаратите от нея имат много полезни свойства, по-специално, жлъчегонно, хемостатично действие.
Благоприятен ефект има при разширяване на коронарните съдове при ангина пекторис и сърдечна недостатъчност.
В малки дози стимулира централната нервна система.
В гинекологичната практика тинктура от цвета на арника се препоръчва като ефективно кръвоспиращо средство при маточни кръвоизливи с различна етиология (в следродилния период и при възпалителни заболявания на гениталната област), миома на матката с хеморагичен синдром.
Корените на арника се използват за приготвяне на вазодилататори, които увеличават амплитудата на сърдечните контракции и подобряват подхранването на сърдечния мускул. Поради съдържанието на цинарин, той понижава нивата на холестерола в кръвта.
Приложение на арника в народната медицина
Тинктура от цвета на планинската арника се използва като кръвоспиращо средство за следродилно кървене и кървене, свързани с възпалителни заболявания.
Използва се вътрешно при различни патологични състояния, атеросклероза, миокардит, сърдечни ангиоспазми, хипертония, ангина пекторис, вътрешно кървене, външно за лосиони при натъртвания, ожулвания, натъртвания, малки рани, циреи, трофични язви, изгаряния, измръзване.
Приложение на арника в козметиката
Екстрактът от арника и етеричното масло се използват в козметичното производство. Масленият екстракт от неговите цветя се добавя към противовъзпалителни регенериращи кремове, козметика за коса, кремове за почистване на кожата, лосиони, за запарка на кожата преди нанасяне на маски.
Рецепти с арника
При маточно кървене
Залейте 1 супена лъжица планинска арника с 1 чаша вряла вода, оставете за 4 часа, приемайте по 1/4 чаша 3-4 пъти на ден.
При рани
Вземете 3 супени лъжици планинска арника, залейте я с 1,5 чаши вряща вода, да се получи настойка. Нанесете върху раната, за да спрете кървенето.
При холецистит и дискинезия на жлъчните пътища
Вземете 3 супени лъжици цветя от арника и ги залейте с 1 чаша вряла вода в емайлиран съд, затворете го с капак и поставете на водна баня за 15 минути. След това свалете от огъня и оставете за още 45 минути, прецедете. Приема се по 1 супена лъжица 3 пъти на ден след хранене с мляко.
Противопоказания и възможни странични ефекти на арника
Арниката има известна токсичност, така че тя се използва само според указанията и под наблюдението на Вашия лекар.
В случай на предозиране от арника могат да се появят студени тръпки, задух, гадене, изпотяване, коремна болка, диария или запек и повръщане. В някои случаи се отбелязват нарушения на функцията на сърдечно-съдовата система.